Galeria Wiewiórek

Zima jest ukochaną porą roku wielu przedszkolaków, co można było zaobserwować podczas zajęć w minionym tygodniu. Temat zimy zainspirował nas do różnorodnych zabaw i zadań, dając dużo radości i satysfakcji. Dzieci malowały zimowy krajobraz patyczkami do uszu, wyklejały śnieżynki z pasków białego papieru, wykonały wesołe bałwanki w szalikach, które można podziwiać w szatni. W parach rozwiązywały zimowe zagadki, brały udział w bardzo nietypowej i wesołej wersji quizu zimowego, dopasowały obrazki pasujące do zimowej pogody, uczestniczyły w zabawach z papierowymi śnieżynkami. Wspólnie bawiły się podczas przeróżnych zimowych zabaw przy muzyce. Na zajęciach z edukacji matematycznej dzieci przeliczały bałwanki z użyciem liczebników porządkowych, klasyfikowały bałwanki z uwzględnieniem dwóch cech oraz bawiły się w kodowanie na dywanie. Chociaż za oknem brak śniegu i mrozu, w naszej grupie panowała prawdziwie zimowa atmosfera.

W piątek, 7 grudnia odbyło się głośne czytanie. Gościem była Pani Kasia- kierownik Biblioteki, która przeczytała dzieciom opowiadanie: "Cichutko Mikołaju" oraz "Święta Pana Misia". Przedszkolaki z uwagą słuchały i pięknie odpowiadały na pytania dotyczące treści opowiadań. Dziękujemy Pani Kasi, a do czytania zapraszamy chętnych rodziców i dziadków przedszkolaków.

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o dinozaurach. Dzieci były bardzo zainteresowane tematyką tych prehistorycznych stworzeń, a niektóre mogły pochwalić się niebywałą wiedzą na ten temat. Wskazywaliśmy dinozaury straszne i mniej groźne, próbowaliśmy dopasować dinozaury do ich skomplikowanych nazw, udawaliśmy że jesteśmy dinozaurami w prehistorycznym lesie. Dużo frajdy sprawiła nam zabawa w archeologów. Robiliśmy wówczas odciski wymarłych gadów w masie solnej. Wykonaliśmy dinozaury z papierowych talerzyków i rolek po papierze – były to roślinożerne brontozaury. Podczas zajęć z edukacji matematycznej układaliśmy kolce na grzbiecie dinozaurów według określonego wzoru, dopasowywaliśmy dinozaury do ich cieni, klasyfikowaliśmy szablony dinozaurów według kształtu i koloru, przeliczaliśmy je i określaliśmy, których jest najwięcej, a których najmniej. Dzieci były niezwykle zaciekawione i chętnie uczestniczyły w przeróżnych „dinozaurowych” zabawach.

We wtorek 20. listopada podczas zajęć popołudniowych pracowaliśmy metodą D. Dziamskiej „Edukacja przez ruch”. Dzieci w pozycji stojącej kreśliły oburącz pionowe kreski w rytm odpowiednio dobranej muzyki. W ten sposób na kartkach powstał rytmiczny deszczyk. Na tak powstałym tle dzieci przykleiły dwie kolorowe parasolki z wiersza H. Bechlerowej. Parasole zostały wykonane technika origami płaskie, której autorką jest również pani Dorota Dziamska. Po obejrzeniu gotowych prac bawiliśmy się w układanie rytmów z kolorowych parasoli oraz naśladowaliśmy dźwięki jesiennej pogody. To były bardzo wesołe zajęcia.

13. listopada „Wiewiórki” odwiedziły filię nr 3 Książnicy Podlaskiej przy ul. Ciepłej. Na miejscu czekała już na nas pani Kasia, która pokazała nam najskrytsze zakamarki biblioteki. Pani Kasia opowiedziała nam w jaki sposób wypożycza się książki i jak należy się z nimi obchodzić. Obejrzeliśmy sprzęt służący ludziom niedowidzącym do powiększania tekstów lub ustawiania odpowiedniego kontrastu kolorów na stornach książek i gazet. Mieliśmy również okazję grać na pianinie oraz perkusji, których dźwięki słyszane są tylko w słuchawkach. W czytelni oglądaliśmy książki i czasopisma literatury dziecięcej, kolorowaliśmy i układaliśmy z klocków. To była bardzo radosna i pouczająca wycieczka.

Podczas omawiania tematyki zwierząt domowych dzieci wesoło bawiły się i uczyły. Rozwiązywały zagadki o domowych pupilach, opowiadały o obowiązkach posiadaczy zwierząt oraz o prawach domowych ulubieńców. Przedszkolaki poznały piosenkę o psotnym jamniczku, podczas zajęć z edukacji matematycznej liczyły kosteczki dla szczeniaków. Dzieci wykonały też urocze prace plastyczne: kotki z odbitej rączki i pieski techniką origami z kół. Dużo radości sprawiła zabawa muzyczno-ruchowa w parach „Taniec kotka i pieska”, w którą bawimy się do dziś.

Na jednych z zajęć edukacji muzycznej dzieci miały okazję poznać lub utrwalić wygląd, nazwy oraz dźwięki wybranych instrumentów perkusyjnych. Dużo radości sprawił dzieciom zabawa w odgadywanie instrumentów po wydawanych przez nie dźwiękach. Na koniec grupa wykonała piękną instrumentację piosenki „Jesienna orkiestra”, podczas której różne leśne zwierzęta (jeże, zające, niedźwiedzie i dzięcioły) grały na instrumentach Orffa: bębenkach, talerzach, grzechotkach i kołatkach.

Gdy pogoda dopisuje każda buzia się raduje, na plac zabaw wychodzimy i wesoło się bawimy: jedni biegną na zjeżdżalnię, w piaskownicy też jest fajnie, na huśtawkach się bujamy, w berka bardzo często gramy, nikt tu się nie nudzi wcale, bo na placu jest wspaniale!

Na kolejnych zajęciach kulinarnych dzieci przygotowały pyszną i zdrową sałatkę jarzynową. Przy tej okazji przedszkolaki poznały wygląd, smak i zapach niektórych składników, które wcześniej kupiły w warzywniaku. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły, mieszały i odpowiednio doprawiały przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Na koniec gotową sałakę nałożyliśmy na talerze urządzając w sali prawdziwą ucztę. Wszystkie dzieci z wielkim apetytem zjadły wspólnie przygotowany posiłek.

"Wiewiórki" uczestniczyły dziś w zajęciach kulinarnych, podczas których samodzielnie przygotowały zdrową przekąskę - owocowe szaszłyki. By stać się małymi kucharzami dzieci założyły czapki i fartuszki kucharskie. Wszyscy wyglądali niesamowicie! Na początku dzieci umyły ręce i poznały zasady przygotowania witaminowych smakołyków. Później umyły owoce, a po obraniu zabrały się do ich krojenia. Dzieci poradziły sobie wyśmienicie i miały ogromną frajdę wykonując to zadanie! Potem nakładały pokrojone owoce na patyczki. Na końcu dumne z własnoręcznie przygotowanego posiłku, mogły go...zjeść!

„Wiewióreczki” odwiedziły sklep warzywno-owocowy na pobliskim osiedlu. Dzieci oglądały i nazywały znajdujące się tam przeróżne warzywa i owoce, określały ich kolor, zapach, oraz ciężar. Wycieczka była praktyczną lekcją na temat jesiennych skarbów z ogrodu i sadu.

25 września już od samego rana w naszej grupie było bardzo wesoło a to za sprawą zabawy zorganizowanej przez "Animacje Fascynacje". Dzieci bardzo chętnie brały udział we wszystkich konkursach, zabawach oraz grach. Podczas spotkania panowała radosna atmosfera.

Nasza grupa wzięła udział w akcji Sprzątanie Świata. W tym roku pod hasłem "Akcja - segregacja 2x więcej, 2 x czyściej". Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które "zamrażamy" w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Wyposażeni w jednorazowe rękawiczki i worki w odpowiednich kolorach ruszyliśmy na ratunek naszej ziemi. Zbieraliśmy i segregowaliśmy nieczystość do odpowiednich worków.

We wrześniu nasza grupa brała udział w akcji „WyRaźni na drodze”, której celem była edukacja dzieci w zakresie zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. W ramach akcji dzieci uczyły się jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak używać odblasków, aby być widocznym na drodze. Poznały również niektóre znaki drogowe, określały, które zachowania w ruchu drogowym są bezpieczne, a które nie. Na koniec każdy otrzymał odblask w kształcie myszki Miki.

Naszych Rodziców bardzo kochamy. Ładnie i modnie się ubieramy. Uroczym tańcem ich zadziwiamy i piękne życzenia im śpiewamy.

Zajęcia otwarte pt.: "Liczymy kwiatki w ogrodzie"-zabawa dydaktyczna. Cele: doskonalenie umiejętności rozróżniania i nazywania podstawowych figur geometrycznych, kształcenie umiejętności aktywnego słuchania tekstów literackich i wypowiadania się na ich podstawie, rozwijanie zmysłów poprzez udział w zabawach sensorycznych, doskonalenie umiejętności liczenia, dodawania i odejmowania, rozwijanie percepcji wzrokowo -słuchowo-ruchowej

Dnia 28.02.2018 r. Klaudia reprezentowała nasze przedszkole na festiwalu zorganizowanym przez PS nr 68 w MDK w Białymstoku. Zaśpiewała piosenkę pt." Owocowa zabawa".

Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin życzą WIEWIÓRKI. Moc całusków od kolegów i koleżanek.

Amelko, wszystkiego najlepszego w dniu urodzin!!! Słodkie buziaki od koleżanek i kolegów.